چه طور سهامداران به دولت اعتماد کنند | سهام بین، تحلیگر تکنیکال

کارشناس بازارسرمایه مطرح کرد:

چند گام مهم در برگشت اعتماد سهامداران به دولت /لزوم شفاف سازی وزارت اقتصاد

کارشناس بازارسرمایه با اعلام چند گام مهم در برگشت اعتماد سرمایه گذاران از جمله شفافیت عملکرد و اهداف و برنامه ها ، خواهان لزوم شفاف سازی دولت بویژه وزارت اقتصاد و ادامه عرضه های اولیه شد.

 

 مرتضی بکی حسکویی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس اقتصادی درباره شروط بازگشت بازار سرمایه به تعادل و خروج از روند نزولی کم سابقه چهار ماه اخیر به بورس پرس اعلام کرد: در گام اول لازم است مسایل و برنامه های کلان اقتصادی کاملا شفاف برای عموم تبیین و استراتژی های آینده دولت برای تقویت بازارسرمایه و صیانت از حقوق سرمایه گذاران تشریح شود.

گام دوم برای بازگشت اعتماد به بازار، تعیین تکلیف صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار و برنامه های دولت در روند واگذاری شرکت های دولتی است. چرا که نقطه شروع  تلاطمات بازار، بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران نسبت به عرضه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اختلاف دیدگاه بخش های مختلف دولت بود. بنابراین بهتر است دولت ضمن اعلام موضع در این خصوص، وضعیت صندوق‌ها را مشخص و هرگونه اقداماتی در راستای استفاده از این نهاد در بازار سرمایه به منظور تامین مالی را روشن سازد.

لزوم شفاف سازی دولت بویژه وزارت اقتصاد و ادامه عرضه های اولیه

یکی از مسائل مهم چند ماه اخیر بازار سرمایه که باعث زیان  سرمایه گذاران شده فقدان استراتژی دولت بویژه وزارت اقتصاد در توسعه بازارسرمایه بوده و  برای بازگشت اطمینان به این نهاد ابتدا باید آسیب شناسی دقیق نسبت به تحولات یک سال اخیر صورت گیرد. علاوه بر این موارد ورود سرمایه گذاران بدون آگاهی و دانش نسبت به ماهیت سرمایه گذاری و ابزارهای تصمیم گیری از دیگر عوامل تشدید خسارت بشمار می رود.

هدایت نقدینگی به بورس باید همراه با توسعه ابزارها و نهادهای بازار باشد و به منظور عرضه شرکت های جدید از طریق ساز و کارهای حرفه ای شرایطی فراهم شود تا رسیدگی به عرضه اولیه شرکت ها با دقت بالا و به سرعت صورت گیرد. همچنین باید زمینه توسعه تامین مالی اولیه شرکت های خصوصی در راستای رشد بخش واقعی باعث ایجاد شود.

همچنین باید هدف دولت از تشویق سرمایه گذاران و ورود مردم به بازار بدرستی روشن شود . برهمین اساس انتظار می رود وزارت اقتصاد ضمن شفاف سازی صراحتاً روشن کند که بهره مندی دولت از تحولات بازار طی ماه های اخیر چه از  محل عرضه اولیه و چه از محل مالیات بر معاملات در بازار ، چه میزان بوده و آیا اساساً دولت توانسته اهداف را تحقق بخشد .

بهره‌مندی دولت از این دو امر نشان می دهد تا چه اندازه می توان امید داشت در آینده به ویژه در چهار ماه باقی مانده سال برای استفاده از ظرفیت بازار برنامه جدی دارد یا خیر؟ بر این اساس روشن شدن موضع دولت نسبت به بازار می تواند برای سرمایه گذاران روشنگر باشد.

چنانچه فرض شود هدف دولت از توسعه بازار به واسطه ورود منابع و سرمایه گذاران جدید،تعمیق بازار و توسعه تامین مالی بخش خصوصی و دولتی از طریق بازار سرمایه بوده ،باید اقداماتی می‌شد که در راستای تامین مالی اولیه از طریق بازار سرمایه باشد. یکی از این اقدامات می توانست افزایش عرضه های اولیه سهام شرکت های دولتی و خصوصی باشد.

این امر می توانست علاوه بر تامین مالی از کاهش ارزش دارایی های سرمایه گذاران نیز جلوگیری کند. زیرا هیجانات بازار تعدیل می شد و تنوع در دارایی ها امکان ایجاد و شکل دهی یک  پرتفوی با بازدهی قابل قبول را برای سرمایه گذاران چه به طور مستقیم و چه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری فراهم می کرد.

اثر منفی برخوردهای ناصواب و چند چالش قدیم و جدید بازار

برخی برخوردهای ناصواب باعث شد نه تنها در حوزه تامین مالی دولتی ، اقدام موثری نشود بلکه بخش خصوصی نتواند بهره چندانی از منابع هدایت شده به بازار سرمایه در راستای توسعه فعالیت  بخش واقعی ببرد. لذا منابع هدایت شده به بازار صرفاً باعث رشد قیمت‌ها و در ادامه باعث کاهش ارزش دارایی‌های سرمایه گذاران خرد شد.

مهمترین نکته در ایجاد بی اعتمادی به بازار همین نحوه رفتار  است و در کنار این امر، دانش پایین افراد  از یک سو و سیل اطلاعات توسط کانال هایی ( با دانش سطحی و بعضاً سیگنال‌هایی که امیدهای واهی به سرمایه‌گذاران می داد توسط افرادی که به صورت برنامه ریزی شده در جهت هدایت سرمایه گذاران خرد به سمت سهام های خاصی بودند) زیان سرمایه‌گذاران خرد و کم دانش را دو چندان کرد.

در این میان چالش اساسی بازار سرمایه، نهادینه نبودن دانش سرمایه گذاری در اقتصاد ایران است و برخی ضعف های نظارتی و عدم نظارت بر فعالیت و نوع معاملات این گروه ها  و شناسایی دیرهنگام معاملات در کنار ضعف های دیرپا و کهنه دیرساخت‌ها از جمله چالش‌های مهم به شمار می رود.

گل به خودی سهامداران با استفاده از سیگنال های واهی

سرمایه گذاران خرد باید در تصمیم گیری به  عوامل بنیادین و ویژگی‌های درآمدزایی و ساختار هزینه شرکت ها و همچنین آینده صنعت و شرکت‌های فعال توجه داشته و بر اساس این ویژگی ها تصمیم بگیرند. اما متاسفانه برخی افراد به علت دانش نسبتاً پایین به تحلیل صنایع ، صرفاً به سیگنال های واهی که وعده کسب سود معجزه آسا را به آنها می‌دادند ، توجه کرده و سرمایه‌ها را در سهام گذاشته اند که نه تنها سود آور نبوده بلکه برای مدت طولانی عملکرد مناسبی در بازار نداشته‌اند.

سرمایه‌گذاران خرد می توانند بخشی از دارایی ها  را به طور غیر مستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بازار وارد کنند. علاوه براین نگهداری اوراق بدهی با درآمد ثابت نیز می تواند ریسک پرتفوی را کاهش دهد. همچنین توصیه می شود سرمایه گذاران تازه وارد، ترکیبی از این دارایی ها را با توجه به ویژگی های بنیادین انتخاب کنند.

شما هم میتوانید مانند این اعضای ویژه از از هوش مصنوعی لذت ببرید. (برای اطلاع از جزئیات کلیک کنید)
 • یعثوب آقازاده

  تاریخ عضویت: 4 ماه قبل

  سلام خدا خیرتون بده الان نزدیک به 1ماهه که با سهام بین آشنا هستم و نزدیک به دوهفته هستش که چن تا سهم خریدم و الان نزدیک به 45میلیون روی سود هستم که قسمتی از ضررهام رو برگردوندم. اکثر سهم هارو از قسمت فیلتر اندیکاتورها برداشتم(فیلتر ربات تحلیلگر) این قسمت خیلی خیلی جذاب و کاربردیه اما کمی افزودن برخی امکانات میخواد که در بالا ذکر کردم.

  1 روز قبل

 • شهاب شهیدی

  تاریخ عضویت: 4 ماه قبل

  هر روز که می گذرد ..نرم افزار ..کامل تر و تخصصی تر می شود ....با افزودن فیلترها و واچ لیست ، نرم افزار بسیار کاربردی و ...عالی.....همیشه باشید...موفق و پیروز....

  2 روز قبل

 • نریمان گشتاسبی

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  درود برشما شما جز بهترین ها هستید. ممنون از پاسخگویی سریعتون

  3 روز قبل

 • داوود فراهانی

  تاریخ عضویت: 2 ماه قبل

  من سایت شما رو یک مدت تحت نظر گرفتم چون دیدم که رو به پیشرفت هستید ، خرید کردم امیدوارم که هر روز بیشتر پیشرفت کنید

  3 روز قبل

 • غلامرضا گودرزی

  تاریخ عضویت: 7 ماه قبل

  با تشکر از زحمات و خدمات شما چند تا پیشنهاد دارم جهت ارتقا برنامه خوبتان.1.در پرتفوی امکان نام گذاری صفحات ایجاد شود.2.ویرایش تاریخ نیز اضافه شود-3.ستون SLوTP وR/S(ریسک به ریوارد) اضافه گردد.4.در کنار سربرگ واچ لیست برنامه یک شیت واچ شخصی نیز اضافه شود.پرسود وموفق باشید

  3 روز قبل

 • حمید حیدری

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  سلام وقت بخیر خواستم ازتون بابت واچ لیست جدید تشکر کنم بسیار عالی👍👌

  3 روز قبل

 • هادی حسینی

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  سلام وقت بخیر .دمتون گرم بهتون تبریک میگم واقعا پیشرفتتون قابل تحسین هست من جز تقریبا اولین مشتریا هاتون هستم . یک نکته میخواستم بگم روی بازاریابی و تبلیغاتتون کار کنید همه میدونن شما چپ ورست تخفیف میذارید اینجوری فروشتون ممکنه اسیب ببینه .تخصصی روی بازار یابی فروشتون کارکنید من از 536000تومن بالاتر ندیدم قیمت اشتراک دورتونو باید مشتری و تشنه کنید تا ازتون خرید کنند

  3 روز قبل

 • Moayed Dehghan

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  سلام با تشکر از شما سایت بسیار خوبی هست .اگه ممکنه مبحث فیبوناچی هم اضافه بشه خیلی عالی میشه . ممنون

  11 روز قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از برنامه خیلی جالبتون می خواستم خواهش کنم اگه امکان داشته باشه فیلتری گذاشته بشه مقاومت ها و حمایت های سهم در جداول بخش خرید ها و فروش ها بصورت عددی قید بشن

  11 روز قبل

 • مهبد فولادی

  تاریخ عضویت: 2 ماه قبل

  باسلام و تشکر از سایت خوبی که راه اندازی کرده اید لطفا بررسی بفرماید که اگر امکان داره به بخش نبض بازار مقایسه فروش حجم معاملات نسبت به روزهای قبل یا در هر سهم نسبت به روزهای قبل در قسمت ربات اضافه بشه به نظر بسیار ارزشمند خواهد بود . سپاس از زحمات شما

  11 روز قبل

 • حمید حیدری

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  ممنون بابت پاسخگوئی شما. واقعا سایت سهام بین عالیه ممنون بابت سایت خوبی که ایجاد کردین

  13 روز قبل

 • مسعود شافعی

  تاریخ عضویت: 4 ماه قبل

  سلام وقتتون بخير سايت بسيار عالي داريد ، اي كاش ترتيبي ميداديد كه از ربات تحليل گر براي فاركس هم ميشد استفاده كرد مطمئنا استقبال بسيار خوبي ميشد

  23 روز قبل

 • عباس پهلوانلو

  تاریخ عضویت: 8 ماه قبل

  با سلام طی این چند ماه امکانات وبرنامه ها خیلی ارتقا پیدا کردن وراحت تر می شود به تجزیه وتحلیل پرداخت وبا دید بهتر نسبت به خرید سهم اقدام کرد خیلی ممنون بابت بروز رسانی و افزایش کیفیت خدمات

  23 روز قبل

 • محمد قاسم زاده

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  سلام ممنون از سايت خوبتون فقط ميخواستم بگم ميشه امكانات مهمي هست كه اضافه كنيد از جمله 1-مشاهده مجامع و پرداخت سود‌ شرکت‌ها در قالب تقویم 2-امکان دریافت پیام‌های لحظه‌ای هنگام رخ دادن اتفاقات مختلف در بازار

  1 ماه قبل

 • دیانا دهان پور

  تاریخ عضویت: 5 ماه قبل

  تحلیل تکنیکال ویدیویی ونوین بسیار عالی و تحلیگرش عالیترین👏👏👏👏 لطفاً در مورد گن و پیوت پوینت هم آموزش بذارید🙏🙏🙏🙏

  1 ماه قبل

 • محمدهادی رستمی

  تاریخ عضویت: 7 ماه قبل

  سلام دوباره خدمت دوستان زحمت کش سهام بین ممنون از تلاش هاتون برای سهامداران. پیشنهاد میدم یک فیلتر درست کنید که بیشترین اندیکاتورهای سبز رو اعلام کنه یا بیشترین اندیکاتور های قرمز رو. فک میکنم به سهامداران کمک کنه در خرید و فروش. ممنون 🌺

  1 ماه قبل

 • علی بابا رحمتی کوکنده

  تاریخ عضویت: 7 ماه قبل

  سلام ممنونم از سایت بسیار عالی سهام بین که بسیاری از اطلاعات ارزنده سهام را یک جا می توان بدست آورد

  1 ماه قبل

 • وحید کوثری نژاد

  تاریخ عضویت: 4 ماه قبل

  با همین قدرت برید جلو

  1 ماه قبل

 • وحید کوثری نژاد

  تاریخ عضویت: 4 ماه قبل

  بله ممنون از سایت خوب شما

  1 ماه قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  با عرض یلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات وافر همکاران گروه سهام بین دو تا پیشنهاد بشرح ذیل دارم که خدمت دوستان عرض میکنم اول اینکه اگر امکان داره فیلتر نقدشوندگی سهام رو هم اگر امکان داره اضافه کنین دوم اینکه در رابطه با امکان تحلیل شاخص کل بورس و فرابورس و شاخص کل هم وزن هم اگر امکان داره بصورت منوی جدید بهره مند بشیم

  1 ماه قبل

اشتراک ویژه 12+1ماهه (به مناسبت بلک فرایدی)

۱٬۷۸۸٬۰۰۰ ۷۳% ۴۹۹٬۰۰۰ تومان
0000
0000
0000
0000
0000
0000
0000
0000
کلیک کن و جز اعضای ویژه شو
به من اطلاع بده!
با کلیک بر روی "Allow" از پیام های سایت مطلع شوید.