اثر برجام بر صنایع بورسی و سرنوشت بورس | سهام بین، اولین ربات تحلیگر تکنیکال

سه کارشناس بازار سرمایه تحلیل کردند:

اثر احیای برجام بر صنایع بورسی، دلار و سرنوشت سهام در دولت جدید

سه کارشناس بازارسرمایه ضمن بررسی اثر احیای برجام بر صنایع بورسی و دلار، بهبود سود برخی شرکت‌ها و وابستگی سرنوشت قیمت سهام به دولت جدید را پیش بینی کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی روند صنایع بورسی و نرخ دلار در صورت احیای برجام ، بهبود سودآوری برخی شرکت‌ها و وابستگی سرنوشت قیمت سهام به روی کارآمدن دولت جدید و رئیس‌جمهور آینده را به دنیای اقتصاد پیش بینی کردند .

هیجان در کوتاه‌ مدت

علیرضا تاجبر: شرکت‌های خودروسازی و شرکت‌هایی که بصورت مستقیم با واردات سر و کار دارند بعد از اتفاقات جدید برجام قطعا قراردادهای جدیدی منعقد می‌کنند. بانک‌ها نیز پس از حل مشکل نقل‌و‌انتقالات بین‌المللی، تغییرات مثبتی را در پیش خواهند داشت. در این میان برخی معتقدند کاهش احتمالی قیمت دلار بر EPS شرکت‌های صادرات محور تاثیر منفی می‌گذارد اما رفع تحریم‌ها میزان فروش شرکت‌ها را افزایش می‌دهد و کاهش قیمت نهایی محصول را رقم می‌زند که با توجه به افزایش میزان فروش ، اتفاق منفی محسوب نمی‌شود.

رفع تحریم‌های بین‌المللی حتی اگر تدریجی هم صورت گیرد به نفع اقتصاد است. کمبود کالاهای اساسی و مشکلاتی که تجار در زمینه نقل و انتقالات پولی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند شرایط دشواری را بوجود آورده است. یکی از مشکلات اساسی مصرف کننده نرخ تورم است که بخش عمده آن به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها بوجود آمده است. تسهیل در نقل و انتقال پول، فروش محصولات ایران در بازارهای خارجی و ورود منابع حاصل از فروش کالاهای ایرانی، مشکلات عمده اقتصادی را برطرف می‌کند و اثر کاهنده‌ای بر تورم و قیمت نهایی کالاها در داخل خواهد داشت.

برداشتن تحریم‌ها بیشترین تاثیر را بر ورود کالاهای اساسی دارد از این رو، بعید به نظر می‌رسد قیمت دلار تاثیر این اتفاق افت چندانی را تجربه کند. در حال حاضر حدود ۳۰ میلیارد دلار تقاضای انباشته شده در گمرکات وجود دارد. کمبود برخی کالاها از جمله دارو، لوازم خانگی و... به دلیل محدودیت میزان دلار در داخل است و مردم با کمبود کالاها مواجهند بر همین اساس با رفع تحریم‌ها و با ورود هر پولی به این تقاضا پاسخ داده می‌شود. این حجم از تقاضا باعث می‌شود در کوتاه‌مدت روند نزولی قیمت دلار اتفاق نیفتد و بطور متوسط قیمت دلار از ۲۲ تا ۲۷ هزارتومان در نوسان باشد. مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها طی ۴-۵ سال اتفاق افتاده و نمی‌توان انتظار داشت با برداشته شدن تحریم‌ها ظرف یک ماه شاهد ریزش قیمت در همه بازارها بود.

واکنش متفاوت صنایع به برجام

رسول رحیم‌نیا: برآوردها نشان می‌دهد در صورت احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده بود قیمت دلار با وضعیت متفاوتی مواجه می‌شود و درمحدوده ۲۰ هزارتومان نوسان می‌کند. اگر تغییرات دیگری در نحوه احیای برجام بوجود آید و دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان سقوط کند بازار سهام نیز با فراز و فرود‌های جدی دست به گریبان می‌شود.

اولین واکنش جدی بورس به ریزش قیمت دلار منفی خواهد بود و در کوتاه‌ مدت بازار سهام با افت قیمت دست به گریبان می‌شود. در ماه‌های گذشته با وجود تغییرات بسیاری که سیاست گذاران بورسی برای بهبود وضعیت بازار انجام دادند اما بورس همچنان بر مدار نزولی سیر می‌کند . مهم‌ترین دلیل این موضوع احتمالاتی است که سهامداران در مورد ریزش قیمت دلار بعد از روی کارآمدن ترامپ می‌دهند از این رو هر اتفاقی که در حوزه سیاست خارجی رخ دهد، بازار سهام را در کوتاه‌مدت نشانه می‌گیرد.

سهم‌های مختلف بازار واکنش‌های متفاوتی نسبت به برجام نشان خواهند داد به طوری که ممکن است رفع تحریم‌ها قیمت سهام برخی از شرکت‌ها را افزایش و سودآوری برخی دیگر از شرکت‌ها را کاهش دهد. گرچه پیش بینی می‌شود گشایش در برجام در بلند‌مدت بازار سهام را وارد فاز صعودی کند .

در حال حاضر شرکت‌های دلار محوری که برای فروش کالاهای خود با مشکل مواجه هستند بعد از پایان تحریم‌ها می‌توانند با دغدغه کمتری فعالیت کنند و قیمت سهام این دسته از شرکت‌ها رشد خواهد کرد. روند معاملات خودرویی‌ها ، فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها در بورس بعد از لغو تحریم‌ها در بلندمدت وارد فاز جدیدی از صعود خواهد شد. بازار خودرو به شدت نیازمند واردات است و در بلند مدت می‌توان امیدوار به رشد قیمت‌ها بود. به نظر می‌رسد بازار مسکن نیز همانند سایر بازارها اولین واکنشی که نسبت به این موضوع نشان دهد، منفی باشد به طوری که برآورد‌ها از کاهش قیمت مسکن خبر می‌دهد.

بهبود سودآوری برخی شرکت‌ها

مهدی افنانی: بازار ارز اولین واکنش نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها را نشان می‌دهد بر همین اساس، نرخ ارز بعد از بازگشت آمریکا به برجام دستخوش تغییراتی می‌شود. طبق برآورد کارشناسان این حوزه قیمت دلار با ریزش سنگینی مواجه نخواهد شد و نرخ دلار در محدوده ۲۰ هزارتومان در نوسان خواهد بود.

برداشتن تحریم‌ها هزینه صادرات و نقل و انتقال پول را کاهش می‌دهد از این رو، شرکت‌های پروژه‌ای محور با کاهش هزینه تمام شده ساخت برخی کالاها سودآوری چشمگیری خواهند داشت.احتمال بازگشت آمریکا به برجام و تاثیر آن بر معاملات بورس، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را در کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد. انتظار می‌رود تا زمانی که ریسک برجام از سر بازار برداشته نشود، روند مثبتی در کلیت بازار شکل نگیرد .بازار سهام بعد از برداشتن تحریم‌ها ممکن است واکنش‌های متفاوتی نسبت به سایر بازار‌ها نشان دهد.

تجربه نشان می‌دهد بورس در چنین شرایطی برمدار رشد شارپی قرار نخواهد گرفت گرچه ممکن است باعث آسودگی خاطر سهامداران شود اما در نهایت نمی‌تواند جهش خیره کننده‌ای از قیمت سهام را رقم بزند. بازار سهام بعد از برداشتن موانع تحریم‌ها در بلندمدت صعودی خواهد شد و در میان‌ مدت سودآوری شرکت‌ها را بهبود می‌بخشد.

در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار کاهش نرخ دلار به دنبال احیای برجام هستند باید این موضوع عنوان شود که تکلیف نرخ ارز صرفا با برداشتن تحریم‌ها مشخص نمی‌شود به طوری که به عنوان متغیری تعیین کننده در سرنوشت قیمت سهام تنها بعد از روی کارآمدن دولت جدید و گروه اقتصادی رئیس‌جمهور آینده تعیین تکلیف می‌شود. بعد از برجام شرکت‌های با P/ E  مثبت از جمله شرکت‌های فولادی، پتروشیمی‌‌ها، سنگ آهنی‌ها و فلزات در بازه زمانی یک تا دو ماهه می‌توانند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند. بازار سهام برخلاف سال‌های قبل نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ایفا می‌کند و نامزدهای ریاست جمهوری احتمالا مواضع روشن‌تری نسبت به بازار سرمایه خواهند داشت.

شما هم میتوانید مانند این اعضای ویژه از از هوش مصنوعی لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر تحلیلگر بورس اطلاعات بیشتر تحلیلگر ارز دیجیتال
 • مهدی‌ پورفاضل‌

  تاریخ عضویت: 9 ماه قبل

  واقعا تشکر از تیم و گروهتون. به بهترین شکل ممکن علمو در اختیار قرار دادید. اونقد کار تیمتون خوبه که هر لحظه علاقمند تر میشم به تحلیل. و حیف که توی این چند ماه بدون تحلیل و توجه به اندیکاتور ها اقدام به خرید میکردیم. انشالله که ضرر ها جبران بشه. خواستم یه تشکری بکنم. و به خیلی از دوستان هم معرفی کردم سایتتونو. فقط یچیز کمه توی این طراحی. نوتیفیکیشن برای ورود و خروج سهمی که انتخاب میشه توی پرتفوی. ای کاش امکان این موضوع بود. و یه چیز دیگ هم یه فیلتر مجزا که ترکیب چند تا اندیکاتور سهمو توی موقعیت خرید قرار بده. بازم سپاس.🙏🙏

  1 روز قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر دوستان عزیز پیشنهاد و تقاضایی داشتم براتون اولا بابت ربات بسیار ممنون بسیار عالی هست و اگه امکان داشته باشه که جفت ارز های فارکس رو هم اگه ساپورت کنید فوق العاده میشه سپاس از زحمات شما

  3 روز قبل

 • afshin matinpour

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  سلام ٔ شب به خیر با سپاس فراوان از زحمات گروه متخصص و با دانش سهام بین و سپاس ویژه از فیلمهای آموزشی رمز ارزها خواهشمندم در صورت امکان ترتیبی اتخاذ نمایید تا اکانت (پرتفوی من) نیز در قسمت تحلیلگر ارزهای دیجیتال ایجاد گردد. مجددا از تلاش و زحمات تمامی دوستان واعضای گرانقدر در سایت بسیار محبوب (سهام بین ) صمیمانه سپاسگرارم . تندرست و پاینده باشید......متین پور

  14 روز قبل

 • Majid Mohamadi

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  سلام خدمت جناب محمدی عزیز اپدیت سایت و تحلیلگر بورس تهران خیلی خوب انجام شد و یکسری کمبود هایی که تحلیلگر داشت بخوبی رفع شد میتونم ۴-۵ مورد رو براتون نام ببرم و بابتش هم ازتون تشکر میکنم فقط اینکه قسمت object tree حذف شده و اگر بخوایم اندیکاتوری رو محو کنیم و سپس بیاریمش امکانش وجود نداره میخواستم ببینم این قسمت(object tree) رو اضافی نمیکنید؟ 🌺بازم ازتون ممنونم 🌺

  1 ماه قبل

 • امین فرج مشائی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و احترام، امروز عضویت ویژه را گرفتم و واقعاً خداقوت و دست مریزاد بابت زحماتی که می کشید

  1 ماه قبل

 • محمد جواد رجائی

  تاریخ عضویت: 1 ماه قبل

  سلام و درود خدا بر شما داداش عزیز و ارجمندم خداوند به عزت ماه مبارک رمضان تمام گذشته گانت را مورد بخشش ویژه خودش قرار دهد و شما را همیشه بیش از پیش موفق و مأید بگرداند با این درسهای زیبائی که دادید واقعا خیلی جالب و سود مند بود هر مقدار مبلغی را که در خواست عضویت کنید نوش جان شما و برای شما با خیر و برکت باشد انشاء الله اگر فرصت دهید تا یک هفته دگر این درس ها را خوب بخوانم بعد برای عضویت بعدی در خدمت شما هستم از لطف و محبت شما ممنون هستم

  1 ماه قبل

 • مسعود کاظمی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  آقای امین محمدی عزیز خسته نباشید با اون صدای دلنشینت ممنون ازت که به فکر هموطن های خودت هستی

  1 ماه قبل

 • محمد طاهرپور

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر بابت سایت خوبتون میخواستم بگم اگه ممکنه تحلیلگر جفت ارزهای فارکس رو هم بسازید ممنون .

  1 ماه قبل

 • نعمت الله زنگنه

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  ممنونم درود برشما واعضای کانالتون من تقریبا دوساله با کانالتون کار میکنم عالی بوده

  1 ماه قبل

 • مهدی صدری

  تاریخ عضویت: 9 ماه قبل

  سلام.ممنون.قسمت ارز دیجیتال هم خیلی خوبه ولی هم راهنما و یه مقددر امکانات بیشتر مثل واچ لیست بورس ایران میخواد.بازم ممنون از پاسخ دهیتون

  2 ماه قبل

 • یاسر کسائی نسب

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام وعرض ادب. باتشکر از سایت بسیار خوبتان وضمن تشکر از به راه انداختن قسمت ارزهای دیجیتال اگر امکان دارد ویدیوهای آموزشی تخصصی ارزهای دیجیتال را اضافه کنید . باتشکر فراوان .

  2 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر انشالله همیشه موفق و پیروز باشید بابت ربات تحلیلگرتون بی نهایت سپاس بسیار عالی و تخصصی برای تریدرها هست و چند روزی هست که با این ربات آشنا شدم خیلی عالی جواب میده برای همکارانم هم معرفی کردم انشالله همیشه پر بار و پر رزق روزی باشید

  2 ماه قبل

 • احسان کوشافر

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما. همیشه برای من سوال بود که چرا وارد این حوزه تا حالا نشدید درحالیکه این یک فرست طلاییه و منتظر چنین روزی بودم با توجه به تیم قدرتمندتون دور از انتظار هم نبود به هر حال به شما و خودم تبریک میگم و منتظر هرچه بهتر شدن ابزارها و امکانات این نرم افزار شما هستیم به امید موفقیت هرچه بیشتر شما.

  2 ماه قبل

 • شهاب شهیدی

  تاریخ عضویت: 11 ماه قبل

  با عرض سلام و تبریک اغاز سال نو......نتوانستم از این همه خدماتی که در اختیار ما گذاشتید ....تشکر نکنم ....اضافه شدن تحلیل ارزهای دیجیتال و......لتفن در مورد افزودن تحلیل جفت ارزها و بازار بین الملل هم اگر فکری بکنید ...من فکر نمی کنم در سایت های ایرانی بتوانید رقیبی پیدا کنید بخصوص که همین حالا هم بسیار از سایت های دیگر ........!.....امیدوارم که سال نو را با موفقیت و پیروزی ...و البته اول از هر چیز سلامتی ...اغاز کرده باشید ........برای همکاران این مجموعه ارزوی بهروزی و موفقیت فراوان دارم ....

  2 ماه قبل

 • مرتضی فاضلی

  تاریخ عضویت: 9 ماه قبل

  بابت ایده فوق العاده عاقلانه ،هوشمندانه و مفید، تحلیل بنیادی سایتتون بهتون تبریک میگم و به به عنوان یک کاربر سایت به این بخش رتبه 1 رو میدم چون همین بخش به تنهایی میتونه برای کمک به کاربران سایت به اندازه همه بخشهاش مفید باشه . امیدوارم آیتمهای مورد بررس هر نماد رو در این بخش بزودی کاملتر و با عدد و رقم عنوان بفرمایید . متشکرم

  3 ماه قبل

 • عباس زرین

  تاریخ عضویت: 11 ماه قبل

  سلام ارادتمند بسیار متشکر از روند پیشرفت سایت بسیار عالی

  3 ماه قبل

 • عباس پهلوانلو

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام بخش جدید تحلیل بنیادی خیلی عالی هست و کمک بسیار زیادی میکنه تو انتخاب سهم قوی وباعث میشه سهمای ضعیف وبنیاد ضعیف رو خرید نکنیم خسته نباشید میگم به همه تیم سهام بین که همواره در تلاش برای افزایش و ارتقا تحلیل می باشند فقط امیدوارم طبق روال قبل بخش معرفی سهم های بلند مدت و بنیادی هم مجددفعال شه وبتونیم از سهمهای معرفی شده برای بلند مدت هم که معرفی میکنید استفاده کنیم

  3 ماه قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام و خسته نباشد و اظهار رضایت کامل از برنامه فوق العاده سهام بین میخواستم اگه ممکنه لطف کنین نمودار تحیل شاخص هر صنعت و شاخص کل بورس و فرابورس و نیز شاخص هم وزن رو هم در برنامه بگنجونید- ممنونم

  3 ماه قبل

 • کیانوش کهوری نژادبندری

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام و تشکر از شما در خصوص قسمت تحلیلگر بنیادی عالی واقعا ممنونم به نوبه خودم از شما دست اند کاران عزیز سهام بین کمال تشکر را دارم به امید تندرستی همگی شما پیروز باشید

  3 ماه قبل

 • علی متین افشار

  تاریخ عضویت: 6 ماه قبل

  سلام، وقتتون بخیر. ضمن تشکر از امکانات جدیدی که به سایت اضافه کردین میخواستم خواهش کنم اگه امکانش هست صندوق های سرمايه گذاري قابل معامله نیز به سایت اضافه گردند. چون امکان بررسی آن ها فعلا فقط در سایت رهاورد فراهم هست و با توجه به سیستم ضعیف وکند سایت رهاورد، خیلی عالی میشه اگه به سهامبین اضافه بشن تا ما دیگه مجبور نباشیم از چند سرویس مختلف استفاده کنیم. سپاس از توجه شما

  3 ماه قبل

اشتراک ویژه 12ماهه (فرصت ویژه)

۱٬۷۸۸٬۰۰۰ ۷۱% ۵۳۵٬۰۰۰ تومان
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
کلیک کن و جز اعضای ویژه شو
به من اطلاع بده!
با کلیک بر روی "Allow" از پیام های سایت مطلع شوید.