تاثیر تزریق نقدینگی به بازار بورس | سهام بین، اولین ربات تحلیگر تکنیکال

کارشناس بازار سرمایه:

تزریق مستقیم نقدینگی توسط دولت به بورس در تضاد با بازار آزاد است

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثر نرخ ارز و انتخابات و ریسک متغیرهای فعلی بر روند بازار سهام گفت: تزریق مستقیم نقدینگی به بورس از طرف دولت در تضاد با روح بازار آزاد است.

 

 امیرعلی امیرباقری با اشاره به روند معاملات بورس در هفته سوم اردیبهشت به ایرنا اعلام کرد: در ابتدای هفته ای که گذشت تا حدودی فشار فروش در بازار حاکم بود اما این روند در اواسط و اواخر هفته تغییر کرد و توانست با جذب اعتماد برخی از سهامداران خرد جان تازه‌ای بگیرد و از اواسط هفته خروج جدی پول از صندوق‌های با درآمد ثابت صورت گرفت.

موضوع نرخ ارز یکی از مهمترین متغیرهایی است که با اثر مستقیم بر روند بازار سهام همراه است. نرخ ارز اکنون از دو موضوع مهم تاثیر می پذیرد که نخستین عامل سیاست خارجی و نکته دیگر نقدینگی است. بحث سیاست خارجی می‌تواند به لحاظ تکنیکالی اثرگذار بر نرخ ارز باشد. تقاضا و عرضه ارز ناشی از خوش‌بینی و بدبینی‌های سیاسی می‌تواند این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

مسایل اثرگذار بر تعیین نرخ ارز

با توجه به اینکه نقدینگی می تواند اثرگذار بر نرخ ارز باشد بنابراین سیاست‌هایی که منجر به انبساط نقدینگی می شوند، موثر بر نرخ ارز هم خواهند بود.
ممکن است به لحاظ تکنیکالی بعد از گشایش‌ها و توافقات صورت گرفته در حوزه سیاست خارجی فشار فروشی در کلیت بازار ارز ایجاد شود. حجم نقدینگی با این اتفاق افزایش پیدا می‌کند و به روند افزایشی ادامه خواهد داد بطور طبیعی در آینده در صورت شتاب این شیب افزایشی با افزایش نرخ ارز همراه خواهیم بود.

یکی از مسایلی که باید مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از سیاست سرکوب نرخ ارز است که در این زمینه باید اجازه داده شود تا نرخ از دل بازار و عرضه و تقاضای واقعی نشات بگیرد. بازار انتظار تورمی و حجم نقدینگی را در تعیین نرخ ارز دخیل می کند بنابراین باید گاهی و هر چند سال یکبار با جهش قیمتی نرخ ارز مواجه بود. یکی از مهمترین نکاتی که می تواند کانال معقول، مطمئن و بلندمدت را برای نرخ ارز ترسیم کند و فعالان اقتصادی را از شوک های ارزی در امان نگه دارد موضوع کنترل تورمی و پرهیز از سیاست دستوری نرخ ارز است.

بازار سرمایه نخستین بازار اثرپذیر از انتخابات

ماه آینده در حوزه داخلی با انتخابات ریاست جمهوری همراه است که شخص رییس جمهور با توجه به سیاست های مالی که در اختیار دولت قرار دارد، می تواند اثرگذار بر نرخ بهره و تورم اسمی باشد. بطور حتم سیاست‌هایی که رییس‌جمهور بعدی در حوزه قیمت‌گذاری دستوری، کنترل قیمت ارز، کنترل نقدینگی و حرکت به سمت بازار باز دنبال می‌کند، می‌توانند اثر قابل توجهی را بر معاملات بازار سرمایه داشته باشند.

اکنون برنامه کاندیداهای رییس جمهوری با جزییات بیان نشده و فقط به استراتژی بلندمدت بسنده کرده‌اند. در ابتدا باید روزهای آینده مشخص شود چه افرادی در انتخابات شرکت می‌کنند و چه برنامه‌ای برای بخش کلان اقتصاد و سیاست ایران خواهند داشت زیرا بازار سرمایه نخستین بازاری خواهد بود که از این موضوع تاثیر می‌پذیرد.

به نظر می‌رسد در حوزه سیاست خارجی امیدهایی در وین زنده شده باشد و در کنار آن رییس جمهور هم از شکسته شدن تحریم‌ها خبر داده است. این مسایل منجر به روشن شدن افق سیاسی می‌شود که بحث انتظار تورمی و شوک ارزی از سر اقتصاد ایران باز خواهد شد. این عوامل وابسته به بنیاد اقتصادی ایران است که در راس آنها حجم نقدینگی وجود دارد.

تورم انتظاری که تحت تاثیر عوامل روانشناسی - اجتماعی است تا حدودی با روشن شدن افق‌های سیاسی آرام‌تر می شود و از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها خودداری می‌کند که این موضوع می‌تواند در کوتاه‌ و میان‌مدت مانع از شوک‌های تورمی و انتظاری شود.

ریسک متغیرهای فعلی بر روند بازار سهام

اکنون متغیرهای فعلی ریسک به نسبت زیاد و ابهام سنگینی را بر بدنه بازار وارد می کنند. این امر باعث شده تا تقاضای سنگینی ظاهر نشود مگر در برخی از سهام بنیادی که قیمت‌های جهانی بصورت اهرمی به کمک آنها می‌آید. در میان‌ و بلندمدت اتفاقات رخ داده یک سال اخیر و از طرفی چشم‌انداز های سیاسی و اقتصادی آتی تاثیر را بصورت مستقیم بر بدنه بازار سرمایه می‌گذارند.

راه صنایع و سهام از یکدیگر جدا می‌شوند و در بازار حرکت جمعی سهام که منتج به حرکت سنگین شاخص شود را شاهد نخواهیم بود. به احتمال زیاد مسیر یک صنعت با صنایع دیگر جدا می شود که این موضوع نویدبخش پیش‌رو به سمت تحلیل محوری شدن خواهد بود. سرمایه‌گذاران باید در بازاری که عمده حرکت آن بر اساس تحلیل است و با توجه به متغیرهای حاضر و آتی در حوزه سیاسی و اقتصادی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

بازار سرمایه همچنان در راس توجه ارکان حاکمیت

مصوبات سران قوا نشان می‌دهد همچنان بازار سرمایه در راس توجه ارکان حاکمیت قرار دارد، دلسردی سهامداران از سرمایه‌گذاری و انتظار آنها برای کسب سودهای سنگین باید اصلاح شود. سهامداران باید دید برای کسب سود از این بازار را از کوتاه‌ به میان و بلندمدت تغییر دهند و روش تحلیل را از تورم محور به سود محور سوق دهند زیرا در این صورت می‌توان از فرصت‌های آتی بازار استفاده کرد.

نکته قابل توجه در زمینه مصوبات سران قوا تصمیم‌گیری‌های ضروری برای بازگشت عقلانیت و پرهیز از هیجان است. امکان دارد این اقدامات به دور از تزریق مستقیم نقدینگی و از جنس اقدامات تشویقی و حمایتی باشد که بطور طبیعی این اقدام بسیار مطلوب‌تر از تزریق مستقیم نقدینگی به بدنه بازار است.

تضاد تزریق نقدینگی از طرف دولت با روح بازار آزاد

تزریق مستقیم نقدینگی از طرف دولت در تضاد با روح بازار آزاد است. این اقدام ممکن است در کوتاه مدت با تاثیر مثبت همراه باشد اما در میان‌ و بلندمدت تا زمانی که روندها شکل نگیرد ورود این نقدینگی در بدنه بازار بی‌تاثیر خواهند بود. اقدامات تشویقی و حمایتی سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس در میان‌مدت به بهبود روند، بازگشت عقلانیت و جلوگیری از هیجان در بازار کمک خواهد کرد. بهتر است سهامداران نسبت به این مصوبات خوش بین باشند و تا حدودی انتظارات را با واقعیات اقتصادی مطابقت دهند.

شما هم میتوانید مانند این اعضای ویژه از از هوش مصنوعی لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر تحلیلگر بورس اطلاعات بیشتر تحلیلگر ارز دیجیتال
 • صدیقه محمدیان

  تاریخ عضویت: 3 روز قبل

  باسلام وضمن خسته نباشیدبابت تمامی زحمتهاتون..این برنامه بی نظیره....انشالله بتونم بااستفاده ازاین ربات سودخوبی کسب کنم😊😊😊😊

  2 روز قبل

 • مهدی‌ پورفاضل‌

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  واقعا تشکر از تیم و گروهتون. به بهترین شکل ممکن علمو در اختیار قرار دادید. اونقد کار تیمتون خوبه که هر لحظه علاقمند تر میشم به تحلیل. و حیف که توی این چند ماه بدون تحلیل و توجه به اندیکاتور ها اقدام به خرید میکردیم. انشالله که ضرر ها جبران بشه. خواستم یه تشکری بکنم. و به خیلی از دوستان هم معرفی کردم سایتتونو. فقط یچیز کمه توی این طراحی. نوتیفیکیشن برای ورود و خروج سهمی که انتخاب میشه توی پرتفوی. ای کاش امکان این موضوع بود. و یه چیز دیگ هم یه فیلتر مجزا که ترکیب چند تا اندیکاتور سهمو توی موقعیت خرید قرار بده. بازم سپاس.🙏🙏

  1 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر دوستان عزیز پیشنهاد و تقاضایی داشتم براتون اولا بابت ربات بسیار ممنون بسیار عالی هست و اگه امکان داشته باشه که جفت ارز های فارکس رو هم اگه ساپورت کنید فوق العاده میشه سپاس از زحمات شما

  1 ماه قبل

 • afshin matinpour

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ٔ شب به خیر با سپاس فراوان از زحمات گروه متخصص و با دانش سهام بین و سپاس ویژه از فیلمهای آموزشی رمز ارزها خواهشمندم در صورت امکان ترتیبی اتخاذ نمایید تا اکانت (پرتفوی من) نیز در قسمت تحلیلگر ارزهای دیجیتال ایجاد گردد. مجددا از تلاش و زحمات تمامی دوستان واعضای گرانقدر در سایت بسیار محبوب (سهام بین ) صمیمانه سپاسگرارم . تندرست و پاینده باشید......متین پور

  1 ماه قبل

 • Majid Mohamadi

  تاریخ عضویت: 11 ماه قبل

  سلام خدمت جناب محمدی عزیز اپدیت سایت و تحلیلگر بورس تهران خیلی خوب انجام شد و یکسری کمبود هایی که تحلیلگر داشت بخوبی رفع شد میتونم ۴-۵ مورد رو براتون نام ببرم و بابتش هم ازتون تشکر میکنم فقط اینکه قسمت object tree حذف شده و اگر بخوایم اندیکاتوری رو محو کنیم و سپس بیاریمش امکانش وجود نداره میخواستم ببینم این قسمت(object tree) رو اضافی نمیکنید؟ 🌺بازم ازتون ممنونم 🌺

  2 ماه قبل

 • امین فرج مشائی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و احترام، امروز عضویت ویژه را گرفتم و واقعاً خداقوت و دست مریزاد بابت زحماتی که می کشید

  2 ماه قبل

 • محمد جواد رجائی

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  سلام و درود خدا بر شما داداش عزیز و ارجمندم خداوند به عزت ماه مبارک رمضان تمام گذشته گانت را مورد بخشش ویژه خودش قرار دهد و شما را همیشه بیش از پیش موفق و مأید بگرداند با این درسهای زیبائی که دادید واقعا خیلی جالب و سود مند بود هر مقدار مبلغی را که در خواست عضویت کنید نوش جان شما و برای شما با خیر و برکت باشد انشاء الله اگر فرصت دهید تا یک هفته دگر این درس ها را خوب بخوانم بعد برای عضویت بعدی در خدمت شما هستم از لطف و محبت شما ممنون هستم

  3 ماه قبل

 • مسعود کاظمی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  آقای امین محمدی عزیز خسته نباشید با اون صدای دلنشینت ممنون ازت که به فکر هموطن های خودت هستی

  3 ماه قبل

 • محمد طاهرپور

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر بابت سایت خوبتون میخواستم بگم اگه ممکنه تحلیلگر جفت ارزهای فارکس رو هم بسازید ممنون .

  3 ماه قبل

 • نعمت الله زنگنه

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  ممنونم درود برشما واعضای کانالتون من تقریبا دوساله با کانالتون کار میکنم عالی بوده

  3 ماه قبل

 • مهدی صدری

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  سلام.ممنون.قسمت ارز دیجیتال هم خیلی خوبه ولی هم راهنما و یه مقددر امکانات بیشتر مثل واچ لیست بورس ایران میخواد.بازم ممنون از پاسخ دهیتون

  3 ماه قبل

 • یاسر کسائی نسب

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام وعرض ادب. باتشکر از سایت بسیار خوبتان وضمن تشکر از به راه انداختن قسمت ارزهای دیجیتال اگر امکان دارد ویدیوهای آموزشی تخصصی ارزهای دیجیتال را اضافه کنید . باتشکر فراوان .

  3 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر انشالله همیشه موفق و پیروز باشید بابت ربات تحلیلگرتون بی نهایت سپاس بسیار عالی و تخصصی برای تریدرها هست و چند روزی هست که با این ربات آشنا شدم خیلی عالی جواب میده برای همکارانم هم معرفی کردم انشالله همیشه پر بار و پر رزق روزی باشید

  3 ماه قبل

 • احسان کوشافر

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما. همیشه برای من سوال بود که چرا وارد این حوزه تا حالا نشدید درحالیکه این یک فرست طلاییه و منتظر چنین روزی بودم با توجه به تیم قدرتمندتون دور از انتظار هم نبود به هر حال به شما و خودم تبریک میگم و منتظر هرچه بهتر شدن ابزارها و امکانات این نرم افزار شما هستیم به امید موفقیت هرچه بیشتر شما.

  3 ماه قبل

 • شهاب شهیدی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با عرض سلام و تبریک اغاز سال نو......نتوانستم از این همه خدماتی که در اختیار ما گذاشتید ....تشکر نکنم ....اضافه شدن تحلیل ارزهای دیجیتال و......لتفن در مورد افزودن تحلیل جفت ارزها و بازار بین الملل هم اگر فکری بکنید ...من فکر نمی کنم در سایت های ایرانی بتوانید رقیبی پیدا کنید بخصوص که همین حالا هم بسیار از سایت های دیگر ........!.....امیدوارم که سال نو را با موفقیت و پیروزی ...و البته اول از هر چیز سلامتی ...اغاز کرده باشید ........برای همکاران این مجموعه ارزوی بهروزی و موفقیت فراوان دارم ....

  3 ماه قبل

 • مرتضی فاضلی

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  بابت ایده فوق العاده عاقلانه ،هوشمندانه و مفید، تحلیل بنیادی سایتتون بهتون تبریک میگم و به به عنوان یک کاربر سایت به این بخش رتبه 1 رو میدم چون همین بخش به تنهایی میتونه برای کمک به کاربران سایت به اندازه همه بخشهاش مفید باشه . امیدوارم آیتمهای مورد بررس هر نماد رو در این بخش بزودی کاملتر و با عدد و رقم عنوان بفرمایید . متشکرم

  4 ماه قبل

 • عباس زرین

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ارادتمند بسیار متشکر از روند پیشرفت سایت بسیار عالی

  4 ماه قبل

 • عباس پهلوانلو

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام بخش جدید تحلیل بنیادی خیلی عالی هست و کمک بسیار زیادی میکنه تو انتخاب سهم قوی وباعث میشه سهمای ضعیف وبنیاد ضعیف رو خرید نکنیم خسته نباشید میگم به همه تیم سهام بین که همواره در تلاش برای افزایش و ارتقا تحلیل می باشند فقط امیدوارم طبق روال قبل بخش معرفی سهم های بلند مدت و بنیادی هم مجددفعال شه وبتونیم از سهمهای معرفی شده برای بلند مدت هم که معرفی میکنید استفاده کنیم

  5 ماه قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام و خسته نباشد و اظهار رضایت کامل از برنامه فوق العاده سهام بین میخواستم اگه ممکنه لطف کنین نمودار تحیل شاخص هر صنعت و شاخص کل بورس و فرابورس و نیز شاخص هم وزن رو هم در برنامه بگنجونید- ممنونم

  5 ماه قبل

 • کیانوش کهوری نژادبندری

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام و تشکر از شما در خصوص قسمت تحلیلگر بنیادی عالی واقعا ممنونم به نوبه خودم از شما دست اند کاران عزیز سهام بین کمال تشکر را دارم به امید تندرستی همگی شما پیروز باشید

  5 ماه قبل

اشتراک ویژه 1 ماهه

۱۸۹٬۰۰۰ ۲۷% ۱۳۹٬۰۰۰ تومان
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
کلیک کن و جز اعضای ویژه شو
به من اطلاع بده!
با کلیک بر روی "Allow" از پیام های سایت مطلع شوید.