احتمال بازگشت سرمایه ها به بازار بورس | سهام بین، اولین ربات تحلیگر تکنیکال

صنایع برنده بورس ۱۴۰۰ کدامند؟

سیگنال های مثبت به تالار شیشه ای بورس

دو ماه از سال جدید سپری شد و به‌دنبال تعدیل برخی محدودیت‌های معاملاتی، پس از مدت‌ها سرخ‌پوشی سهام، سیگنال‌هایی از نزدیک بودن تعادل به تالار شیشه‌ای مخابره می‌شود و به‌نظر می‌رسد احتمالا به مرور شاهد بازگشت سرمایه‌ها به این بازار باشیم.

در این میان اما موضوعی که ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده، پتانسیل گروه‌های مختلف از منظر سودآوری است. کدام صنایع در سال جاری می‌توانند سهامداران خود را منتفع کنند و البته چه گروه‌هایی ممکن است چندان مورد توجه بورس‌بازان قرار نگیرند؟

 نگاه‌ها با ذره‌بین و موشکافانه به بورس است. انگار که نیمه اول سال 99 است، نه روزهای اوج و سبزپوشی؛ روزهای سرخ‌پوشی و افت شاخص. ذره‌بین‌ها و نگاه‌ها دنبال راه خروجی از این وضعیت هستند. مذاکرات بین‌المللی و اخبار سیاسی و اقتصادی داخل کشور، نظر خیلی از سهامداران را به این موضوع کشانده که سرمایه‌هایشان را در کدام صنایع سرمایه‌گذاری کنند و کدام‌یک از صنایع بعد از مذاکرات اوضاع خوبی پیدا می‌کنند. جدای از سرخ‌پوشی و سامان گرفتن اوضاع بورس، این‌ها جزو دغدغه‌های این روزهای برخی از سهامداران است. در نظرسنجی روزنامه «دنیای‌اقتصاد» که هفتم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری منتشر شد، از کارشناسان حوزه بورس و سهامداران درباره چشم‌اندازشان نسبت به آینده بورس تهران پرسیده شد. یکی از سوال‌ها این بود که «کدام گروه‌ها در سال 1400 بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد؟» در آن نظرسنجی دو گروه فلزی و معدنی گزینه اول انتخاب کارشناسان بورسی قرار گرفتند و بعد از آنها، گروه بانکی‌ها جزو انتخاب‌های کارشناسان بودند. سهامداران بورس هم گروه فلزی و پتروشیمی انتخاب اولشان بود و بعد از آن بانکی‌ها و خودروهایی را انتخاب کرده بودند. اما اختلاف‌نظری که خیلی به چشم می‌آمد در رابطه با گروه پالایشی‌ها بود؛ کارشناسان شرکت‌کننده در این نظرسنجی خیلی به این گروه خوش‌بین نبودند اما در مقابل سهامداران نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در این گروه، چشم‌انداز مثبتی داشتند. در این گزارش سراغ چرایی این انتخاب‌ها و علت‌ آنها رفته‌ایم و نظر کارشناسان بورسی را در رابطه با انتخاب‌ها و دلایلشان در رابطه با گروه‌های مورد استقبال در سال‌جاری برای سرمایه‌گذاری جویا شده‌ایم. نظر کلی کارشناسانی که با آنها صحبت کردیم این است که استقبال سرمایه‌گذاران از گروه‌های حاضر در بورس به پارامترهای متعددی بستگی دارد؛ از قیمت ارز و تغییرات آن تا رفع تحریم‌ها و بازگشایی درهای اقتصاد. اما اینکه این اتفاق‌ها چطور بیفتد و چه زمانی اعمال شود، مجموعه عواملی است که روی این موضوع یعنی گروه‌های مورد استقبال سهامداران در سال‌جاری تاثیرگذار خواهد بود.

شانس بالای خودروساز‌ها

در جریان بودن مذاکرات بین‌المللی در رابطه با احیای برجام و زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه توافق‌های اولیه بین کشورهای حاضر در برجام صورت گرفته، موضوعی است که باعث شده برخی کارشناسان نسبت به گروه خودرویی‌ها در بورس و احتمال استقبال از آنها خوش‌بین باشند. بهروز شهدایی در این رابطه با بیان اینکه صنعت خودروسازی کشور دیگری چیزی برای بدتر شدن ندارد، به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «طبیعتا برداشته شدن احتمالی تحریم‌ها باعث می‌شود که خودرویی‌ها حداقل بتوانند با شرکت‌های معتبرتری کار مونتاژ را اعمال کنند.» او البته این نکته را هم اضافه می‌کند که اگر خودروسازها اقدام به فرصت‌سوزی نکنند یا درگیر آنچه که او آن را «اشرافیت سازمانی» می‌خواند نشوند، «یقینا می‌توانند از این شرایطی که به وجود می‌آید نهایت استفاده را ببرند.» شهدایی در ادامه می‌گوید: «واقعیت این است که باید با دو قضیه نگاه کنیم. اگر توافق انجام و محدودیت‌ها رفع شود تصورم این است که ضعیف‌ترین صنایع بورسی هم می‌توانند پتانسیل‌های خوبی داشته باشند شاکله آنها خودروساز‌ها می‌توانند باشند. اما معلوم نیست که همه صنایع بتوانند از این فرصت استفاده کنند یا نه.» حسین سلیمی از دیگر کارشناسان حوزه بورس است که گروه خودرویی‌ها را در سال‌جاری جزو صنایع برتر بورس معرفی می‌کند اما برای آن یک شرط می‌گذارد؛ «اگر مذاکرات به نتیجه برسد.» گروه خودروسازی، انتخاب حمید میرمعینی هم است. او البته این انتخاب و روی آوردن سرمایه‌گذاران به این گروه را منوط به سرانجام مذاکرات بین‌المللی می‌داند.

توجه به کامودیتی و پتروشیمی‌ها

«در یک نمای کلی صنایع معدنی و فلزی و پتروشیمی جزو گروه‌های برتر بورس در می‌آیند.» این بخشی از صحبت‌های حسین سلیمی با «دنیای‌اقتصاد» است. او معتقد است که در ماه‌های آینده تغییراتی در بورس صورت می‌گیرد و این صنایع شانس بالایی برای جلب توجه سرمایه‌گذاران دارند. حمید میرمعینی هم از دیگر کارشناسانی است که معتقد است برخی از صنایع نسبت به کاهش‌ تحریم‌های ناشی از توافق سیاسی عملکرد مثبتی خواهند داشت و اضافه می‌کند: «احتمالا یکسری از صنایع مثل پتروشیمی‌ها و گروه معدنی‌ها در این موضوع قرار می‌گیرند.» سلمان نصیر‌زاده هم در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» این‌طور پیش‌بینی می‌کند که گروه پتروشیمی، فلزات اساسی و کامودیتی‌ها در سال‌جاری آینده خوبی خواهند داشت و دلایلی که ارائه می‌کند هم برمی‌گردد به برداشته شدن تحریم‌ها و بازشدن فضای اقتصادی کشور با دنیا. در طرف دیگر، برخی کارشناسان معتقدند به‌واسطه انجام واکسیناسیون کرونا در دنیا، تقاضا در بازار جهانی افزایش یافت و بالطبع آن نرخ‌های جهانی در بخش فلزات و حتی نفت نیز با رشد مواجه شد، بنابراین انتظار می‌رود شاهد افزایش قیمت در شرکت‌های کامودیتی و صادرات‌محور که از نظر بنیادی ارزشمند هستند، باشیم. میرمعینی از جمله کارشناسانی است که معتقد است روند شرکت‌های صادرات‌محور در سال‌جاری قابل قبول می‌شود. او البته می‌گوید: «اما اینکه بازار رشدی با شتاب تند داشته باشد، این‌طور نمی‌شود ولی به نظر می‌رسد روند رو به رشد قابل قبولی را در سال‌جاری شاهد باشیم.» شایان کرمی هم درباره کامودیتی‌ها به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که «بنا به تغییر نرخ آنها که روند مثبتی را تا الان طی کرده‌اند، می‌توانند جزو گروه‌هایی باشند که امسال مورد توجه قرار می‌گیرند.» او ادامه می‌دهد: «بخشی از ارزش بورس کشورمان را شرکت‌های خام فروش‌ تشکیل می‌دهند که فکر می‌کنم در سال‌جاری، صنایع فلزی، معدنی، پالایشگاهی و پتروشیمی شاید تحت‌تاثیر قرار بگیرند.»

احتمال موفقیت بانکی‌ها

یکی از گروه‌هایی که اکثر کارشناسان بر سر آن متفق‌القولند که در سال‌جاری مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، گروه بانکی‌هاست. کرمی، در همین رابطه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «احتمال اینکه بعد از توافق برجام گشایش‌هایی در حوزه بانکداری کشور صورت بگیرد زیاد است و برای همین شانس گروه‌های بانکی حاضر در بورس برای جلب نظر سرمایه‌گذاران بالاست.» سلمان نصیرزاده هم یکی دیگر از کارشناسانی است که معتقد است گروه بانکی‌ها در سال‌جاری توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کنند. او در رابطه با دلایل این جلب توجه می‌گوید: «این گروه تحت‌تاثیر به سرانجام رسیدن مذاکرات بین‌المللی برجام و در مرحله بعد رفع تحریم‌ها و خبرهایی از این دست، مورد توجه قرار می‌گیرد.» سرانجام مذاکرات بین‌المللی از جمله موضوعاتی است که کارشناسان و فعالان حوزه بورس در صحبت‌های خود به آن اشاره می‌کنند. به اعتقاد آنها به نتیجه رسیدن این مذاکرات، تاثیر چشمگیری در توجه سرمایه‌گذاران به گروه‌های بانکی خواهد داشت. سلیمی از دیگر کارشناسان حوزه بورس هم در این رابطه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که معتقد است اگر مذاکرات بین‌المللی به نتیجه برسد و تحریم‌ها برداشته شوند، گروه‌های بانکی از جمله گروه‌هایی هستند که در سال 1400 مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. کرمی اما در رابطه با تمام این پیش‌بینی‌ها در رابطه با اقبال سرمایه‌گذاران به گروه بانکی‌ها در حوزه بورس این نکته را متذکر می‌شود که این اتفاق در فردای انجام مذاکرات و به سرانجام رسیدن آن نمی‌افتد و ماه‌ها زمان می‌برد. برای همین هم تاکید می‌کند که «چشم‌انداز بورس تا 9 ماه سال‌جاری بعید است که مثبت باشد.»

سایر گروه‌ها

لوازم خانگی و زیرمجموعه‌های آن یکی از گروه‌هایی است که شهدایی معتقد است شانس بالایی در سال‌جاری برای جلب توجه سرمایه‌گذاران به خود دارد. او می‌گوید: «اگر گروه‌های سازنده لوازم خانگی بتوانند از فرصت پسا‌مذاکرات بین‌المللی استفاده کنند تا محصولات جدید به خط تولیدشان اضافه شود فرصت خوبی برایشان می‌شود و می‌توانند توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند.» او همچنین به بیان این مساله می‌پردازد که شرکت‌های صادرات‌محور هم با توجه به اینکه تا قبل از این مجبور بودند به خاطر محدودیت‌ها تحریم‌ها را دور بزنند، با به نتیجه رسیدن مذاکرات و برداشته شدن تحریم‌ها، هزینه‌های فروش‌شان یقینا کاهش پیدا می‌کند و می‌توانند از فرصت به دست آمده استفاده مناسب کنند. او البته می‌گوید: «اما این‌ها همه روی کاغذ است مگر اینکه ما دچار خودتحریمی‌هایی شویم که تجربه‌اش را هم به طور مکرر داشته‌ایم و برای مثال به محدودیت صادرات فولادی‌ها و اعمال قیمت‌های کنترلی و... اشاره می‌کند و در نهایت می‌گوید: «اگر دچار این خود تحریمی‌ها نشویم پتانسیل‌های خوبی وجود دارد.»

خروج از فضای مبهم پیش رو

تغییر دولت در سال‌جاری و مشخص نبودن برنامه‌های اقتصادی دولت جدید و نگاه آن به بورس و مشخص نبودن زمان رفع تحریم‌ها از موضوعاتی است که اکثر کارشناسانی که با «دنیای‌اقتصاد» صحبت کردند، به آن اشاره کردند. برای مثال کرمی به نرخ ارز هم اشاره و بیان کرد که این موضوع روی توجه سرمایه‌گذاران به گروه‌های بورسی تاثیرگذار خواهد بود، چرا که به اعتقاد او «یکی از اصلی‌ترین محرک‌های بازار ما نرخ ارز است.» حالا در چنین فضایی به اعتقاد کارشناسان، سرمایه‌گذاران محتاط عمل می‌کنند و آن‌طور که باید و شاید نقدینگی وارد بورس نمی‌شود. برای همین هم باید به تمام این مسائل توجه داشت و به این نکته اشاره کرد که به اعتقاد کارشناسان این تغییر رویکرد یا توجه به گروه‌های بورسی نه در فردای انجام مذاکرات، بلکه به قول شایان کرمی تا شش یا 9 ماه بعدی صورت نخواهد گرفت یا به قول بهروز شهدایی «این پیش‌بینی‌ها، نه برای 15 روز دیگر بلکه برای سال دیگر این موقع‌هاست.»

شما هم میتوانید مانند این اعضای ویژه از از هوش مصنوعی لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر تحلیلگر بورس اطلاعات بیشتر تحلیلگر ارز دیجیتال
 • صدیقه محمدیان

  تاریخ عضویت: 3 روز قبل

  باسلام وضمن خسته نباشیدبابت تمامی زحمتهاتون..این برنامه بی نظیره....انشالله بتونم بااستفاده ازاین ربات سودخوبی کسب کنم😊😊😊😊

  3 روز قبل

 • مهدی‌ پورفاضل‌

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  واقعا تشکر از تیم و گروهتون. به بهترین شکل ممکن علمو در اختیار قرار دادید. اونقد کار تیمتون خوبه که هر لحظه علاقمند تر میشم به تحلیل. و حیف که توی این چند ماه بدون تحلیل و توجه به اندیکاتور ها اقدام به خرید میکردیم. انشالله که ضرر ها جبران بشه. خواستم یه تشکری بکنم. و به خیلی از دوستان هم معرفی کردم سایتتونو. فقط یچیز کمه توی این طراحی. نوتیفیکیشن برای ورود و خروج سهمی که انتخاب میشه توی پرتفوی. ای کاش امکان این موضوع بود. و یه چیز دیگ هم یه فیلتر مجزا که ترکیب چند تا اندیکاتور سهمو توی موقعیت خرید قرار بده. بازم سپاس.🙏🙏

  1 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر دوستان عزیز پیشنهاد و تقاضایی داشتم براتون اولا بابت ربات بسیار ممنون بسیار عالی هست و اگه امکان داشته باشه که جفت ارز های فارکس رو هم اگه ساپورت کنید فوق العاده میشه سپاس از زحمات شما

  1 ماه قبل

 • afshin matinpour

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ٔ شب به خیر با سپاس فراوان از زحمات گروه متخصص و با دانش سهام بین و سپاس ویژه از فیلمهای آموزشی رمز ارزها خواهشمندم در صورت امکان ترتیبی اتخاذ نمایید تا اکانت (پرتفوی من) نیز در قسمت تحلیلگر ارزهای دیجیتال ایجاد گردد. مجددا از تلاش و زحمات تمامی دوستان واعضای گرانقدر در سایت بسیار محبوب (سهام بین ) صمیمانه سپاسگرارم . تندرست و پاینده باشید......متین پور

  1 ماه قبل

 • Majid Mohamadi

  تاریخ عضویت: 11 ماه قبل

  سلام خدمت جناب محمدی عزیز اپدیت سایت و تحلیلگر بورس تهران خیلی خوب انجام شد و یکسری کمبود هایی که تحلیلگر داشت بخوبی رفع شد میتونم ۴-۵ مورد رو براتون نام ببرم و بابتش هم ازتون تشکر میکنم فقط اینکه قسمت object tree حذف شده و اگر بخوایم اندیکاتوری رو محو کنیم و سپس بیاریمش امکانش وجود نداره میخواستم ببینم این قسمت(object tree) رو اضافی نمیکنید؟ 🌺بازم ازتون ممنونم 🌺

  2 ماه قبل

 • امین فرج مشائی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و احترام، امروز عضویت ویژه را گرفتم و واقعاً خداقوت و دست مریزاد بابت زحماتی که می کشید

  2 ماه قبل

 • محمد جواد رجائی

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  سلام و درود خدا بر شما داداش عزیز و ارجمندم خداوند به عزت ماه مبارک رمضان تمام گذشته گانت را مورد بخشش ویژه خودش قرار دهد و شما را همیشه بیش از پیش موفق و مأید بگرداند با این درسهای زیبائی که دادید واقعا خیلی جالب و سود مند بود هر مقدار مبلغی را که در خواست عضویت کنید نوش جان شما و برای شما با خیر و برکت باشد انشاء الله اگر فرصت دهید تا یک هفته دگر این درس ها را خوب بخوانم بعد برای عضویت بعدی در خدمت شما هستم از لطف و محبت شما ممنون هستم

  3 ماه قبل

 • مسعود کاظمی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  آقای امین محمدی عزیز خسته نباشید با اون صدای دلنشینت ممنون ازت که به فکر هموطن های خودت هستی

  3 ماه قبل

 • محمد طاهرپور

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر بابت سایت خوبتون میخواستم بگم اگه ممکنه تحلیلگر جفت ارزهای فارکس رو هم بسازید ممنون .

  3 ماه قبل

 • نعمت الله زنگنه

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  ممنونم درود برشما واعضای کانالتون من تقریبا دوساله با کانالتون کار میکنم عالی بوده

  3 ماه قبل

 • مهدی صدری

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  سلام.ممنون.قسمت ارز دیجیتال هم خیلی خوبه ولی هم راهنما و یه مقددر امکانات بیشتر مثل واچ لیست بورس ایران میخواد.بازم ممنون از پاسخ دهیتون

  3 ماه قبل

 • یاسر کسائی نسب

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام وعرض ادب. باتشکر از سایت بسیار خوبتان وضمن تشکر از به راه انداختن قسمت ارزهای دیجیتال اگر امکان دارد ویدیوهای آموزشی تخصصی ارزهای دیجیتال را اضافه کنید . باتشکر فراوان .

  3 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر انشالله همیشه موفق و پیروز باشید بابت ربات تحلیلگرتون بی نهایت سپاس بسیار عالی و تخصصی برای تریدرها هست و چند روزی هست که با این ربات آشنا شدم خیلی عالی جواب میده برای همکارانم هم معرفی کردم انشالله همیشه پر بار و پر رزق روزی باشید

  3 ماه قبل

 • احسان کوشافر

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما. همیشه برای من سوال بود که چرا وارد این حوزه تا حالا نشدید درحالیکه این یک فرست طلاییه و منتظر چنین روزی بودم با توجه به تیم قدرتمندتون دور از انتظار هم نبود به هر حال به شما و خودم تبریک میگم و منتظر هرچه بهتر شدن ابزارها و امکانات این نرم افزار شما هستیم به امید موفقیت هرچه بیشتر شما.

  3 ماه قبل

 • شهاب شهیدی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با عرض سلام و تبریک اغاز سال نو......نتوانستم از این همه خدماتی که در اختیار ما گذاشتید ....تشکر نکنم ....اضافه شدن تحلیل ارزهای دیجیتال و......لتفن در مورد افزودن تحلیل جفت ارزها و بازار بین الملل هم اگر فکری بکنید ...من فکر نمی کنم در سایت های ایرانی بتوانید رقیبی پیدا کنید بخصوص که همین حالا هم بسیار از سایت های دیگر ........!.....امیدوارم که سال نو را با موفقیت و پیروزی ...و البته اول از هر چیز سلامتی ...اغاز کرده باشید ........برای همکاران این مجموعه ارزوی بهروزی و موفقیت فراوان دارم ....

  3 ماه قبل

 • مرتضی فاضلی

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  بابت ایده فوق العاده عاقلانه ،هوشمندانه و مفید، تحلیل بنیادی سایتتون بهتون تبریک میگم و به به عنوان یک کاربر سایت به این بخش رتبه 1 رو میدم چون همین بخش به تنهایی میتونه برای کمک به کاربران سایت به اندازه همه بخشهاش مفید باشه . امیدوارم آیتمهای مورد بررس هر نماد رو در این بخش بزودی کاملتر و با عدد و رقم عنوان بفرمایید . متشکرم

  4 ماه قبل

 • عباس زرین

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ارادتمند بسیار متشکر از روند پیشرفت سایت بسیار عالی

  4 ماه قبل

 • عباس پهلوانلو

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام بخش جدید تحلیل بنیادی خیلی عالی هست و کمک بسیار زیادی میکنه تو انتخاب سهم قوی وباعث میشه سهمای ضعیف وبنیاد ضعیف رو خرید نکنیم خسته نباشید میگم به همه تیم سهام بین که همواره در تلاش برای افزایش و ارتقا تحلیل می باشند فقط امیدوارم طبق روال قبل بخش معرفی سهم های بلند مدت و بنیادی هم مجددفعال شه وبتونیم از سهمهای معرفی شده برای بلند مدت هم که معرفی میکنید استفاده کنیم

  5 ماه قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام و خسته نباشد و اظهار رضایت کامل از برنامه فوق العاده سهام بین میخواستم اگه ممکنه لطف کنین نمودار تحیل شاخص هر صنعت و شاخص کل بورس و فرابورس و نیز شاخص هم وزن رو هم در برنامه بگنجونید- ممنونم

  5 ماه قبل

 • کیانوش کهوری نژادبندری

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام و تشکر از شما در خصوص قسمت تحلیلگر بنیادی عالی واقعا ممنونم به نوبه خودم از شما دست اند کاران عزیز سهام بین کمال تشکر را دارم به امید تندرستی همگی شما پیروز باشید

  5 ماه قبل

اشتراک ویژه 1 ماهه

۱۸۹٬۰۰۰ ۲۷% ۱۳۹٬۰۰۰ تومان
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
کلیک کن و جز اعضای ویژه شو
به من اطلاع بده!
با کلیک بر روی "Allow" از پیام های سایت مطلع شوید.