سیاست ضد بورسی بانک مرکزی | سهام بین، اولین ربات تحلیگر تکنیکال

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

سیاست ضد بورس بانک مرکزی و علت رشد ۲۰۰ میلیارد دلاری ارزش روز سهام

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به دلیل رشد ۲۰۰ میلیارد دلاری ارزش روز سهام در کمتر از ۱۵ ماه گفت: کاهش دستوری نرخ ارزها توسط بانک مرکزی، سیاستی کاملا ضد بورس بود.

 

 مهدی قلی پور درخصوص بورس های مطرح کشور‌ها به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آمریکا با بازار سهام داخلی ۳۰ هزار میلیارد دلاری (بدون شرکت‌های خارجی فهرست شده) بزرگترین بازار‌ سرمایه دنیا را دارد. پس از آن چین با ۱۰ هزار میلیارد دلار (با لحاظ بازار سهام ۴ هزار میلیارد دلاری هنگ کنگ) جزو دومین کشورهای دنیا از نظر ارزش بازار قرار دارد.

وی افزود: البته این ارقام با نرخ بازار دلار در چین و بدون در نظر گرفتن برابری قدرت خرید است و با لحاظ آن ارزش بازار سرمایه چین به نصف آمریکا می‌رسد. ژاپن با ارزش بازار ۵ هزار میلیارد دلاری، فرانسه با ارزش بازار ۲.۳ هزار میلیارد دلاری و کانادا با نزدیک به ۲ هزار میلیارد دلار ارزش بازار رتبه‌های بعدی را دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: کشورهای بریتانیا، آلمان، سوئیس، کره، استرالیا و هلند با ارزش بازار سهام بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار هستند. برزیل و آفریقای جنوبی، اسپانیا، سنگاپور، روسیه، ایتالیا و تایلند کمتر از ۱۰۰۰ و بیشتر از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش بازار دارند. در کشور‌های منطقه، عربستان با ۴۹۰ میلیارد دلار بزرگ‌ترین بازار سهام منطقه را دارد و امارات با ۲۳۰ میلیارد دلار و ایران با ۲۰۰ میلیارد دلار رتبه‌های بعدی را دارند. قطر، ترکیه، کویت و‌ پاکستان هم کمتر از ۲۰۰ و بیشتر از از ۹۰ میلیارد دلار ارزش بازار دارد.

افزایش ارزش بازار شرکت بورس تا ۳۰۰ میلیارد دلار

قلی پور عنوان کرد: بورس ایران سال‌ها است که ارزشی بین ۸۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلار داشته ولی سال گذشته ارزش بازار این بورس تا ۳۰۰ میلیارد دلار هم افزایش یافته بود که با رشد اقتصادی در مقایسه با کشور‌های منطقه و جهان متناسب نبود. البته عمده رشد به دلیل انتظار تضعیف ریال بود که محقق نشد.

وی درخصوص قوانین و ابزارهای حمایتی کشور‌های مختلف از بازار سهام توضیح داد: روش‌های حمایتی مختلفی در بازار‌ها وجود دارد ولی عمدتا مقطعی و برای مواقع بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین حمایت از بازار سرمایه یک کشور، داشتن ثبات اقتصادی در کنار آموزش، ارتقای دانش و نهاد‌های مالی توسعه یافته‌تر است. ثبات اقتصادی در راستای نرخ‌های ارز، ارزش پول ملی، نرخ‌های بهره، سیاست‌های دولت‌ها در مالیات و عوارض واردات و صادرات، قیمت گذاری‌ها و نیز ثبات در قوانین و مقررات از همه چیز مهم‌تر است.

مهمترین ابزار حمایتی در کشور‌های توسعه یافته غربی

کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: مهمترین ابزار حمایتی در کشور‌های توسعه یافته غربی شامل سیاست‌های مالی و پولی، تغییرات در نرخ‌های بهره و مالیات است. با این حال تزریق منابع کلان به بازار‌ها و ورود دولت به سهامداری شرکت‌ها و نیز صندوق‌های حمایتی در مواقع بحرانی استفاده شده است.
ابزار‌ها و بازار‌های مشتقه با حجم معاملات بالا، ابزار‌های مناسبی برای پوشش ریسک را در اختیار فعالان می‌گذارند. کشور‌های کمتر توسعه یافته، محدودیت‌ های معاملاتی مثل دامنه نوسان و حجم مبنا را به عنوان ابزاری برای کنترل نوسانات بکار گرفته‌اند. صندوق‌های حمایتی از بازار هم در برخی کشور‌ها وجود دارد.

قلی پور در خصوص قوانین و حمایت‌های صورت گرفته از بازار سرمایه ایران گفت: حمایت‌ها معمولا برای سهامدار خرد مطرح می‌شود و عمدتا در خصوص دسترسی منصفانه به اطلاعات مقررات، تصویب و اعمال می‌شوند. در ایران قوانین پنج ساله توسعه و قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۸۴ و دستورالعمل‌ های بعدی در سازمان بورس، بانک مرکزی و یا سایر بخش‌ها مبنای سیاست‌های حمایتی هستند و قوانین بودجه سالانه نیز نقش موثری در وضعیت بازار دارد.

به گفته وی، نهاد‌های مالی متنوعی در قانون بازار سرمایه طرح و کم کم اجرایی شده‌اند که شامل، تشویق روش‌ها و واسطه‌های مالی برای سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم (توسعه سبدگردان‌ها، تامین سرمایه‌ها، صندوق‌های سرمایه گذاری)، توسعه مشاوره و آموزش (شرکت‌های مشاوره، تحلیل داده، ...)، توسعه نهاد‌های تثبیت کننده بازار (بازارگردان‌ها، بازارگردان اختصاصی، صندوق توسعه بازار، صندوق تثبیت بازار)، توسعه شفافیت در اطلاعات شرکت‌ ها (لزوم ثبت شرکت‌های سهامی عام در و بهبود کمی و کیفی اطلاع رسانی‌ها برای بنگاه‌های پذیرفته شده در بازارها) است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اکنون برنامه مشوق‌های مالیاتی نیز وجود دارد که مهم‌ترین آن تخفیف مالیاتی ۱۰ درصدی شرکت‌های بورسی و کاهش زیاد در مالیات و حق تمبر در افزایش سرمایه‌ها بود. اخیرا هم بسته جدید سازمان مشوق‌های مالیاتی برای حمایت از سهام، تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی، بازگشت مالیات از محل بازار از خزانه به صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار و نیز آسان‌گیری‌هایی در مورد انتشار اوراق بدهی برای تامین مالی برای حمایت از بازار سرمایه به تصویب رسیده است.

متورم شدن سهام به دلیل پیش بینی اشتباه!

قلی پور در خصوص مشکلات بازار سرمایه تصریح کرد: بازار سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری در کمتر از ۱۵ ماه در شرایطی که رشد اقتصادی منفی بود به ۳۰۰ میلیارد دلار رسید و این رشد ارزش دلاری با فرض لحاظ ۵۰ میلیارد دلار عرضه اولیه جدید، بازار را به شدت متورم کرده بود. البته دلیل متورم شدن سهام، تحلیل اشتباه فعالان نبود بلکه بازار ارز و سرمایه پیش بینی اشتباهی از انتخابات آمریکا داشت. بازار فکر می‌کرد دلار به ۵۰ هزار تومان برسد و در آن صورت، ارزش دلاری بازار سرمایه به کمتر از ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. اما انتظارات رشد شدید دلار به واسطه انتخاب بایدن تعدیل شد و ارزش بازار به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار رسید و این ۱۰۰ میلیارد دلار افت به واسطه تعدیل انتظارات از ارزش ریال بود.

وی افزود: ارزش فعلی ۲۰۰ میلیارد دلاری بازار سرمایه نیز صرفا با لحاظ قیمت‌های جهانی که به شدت افزایش یافته قابل توجیه است و اگر این رشد قیمت‌های جهانی وجود نداشت، بورس می‌توانست تا ۳۰ میلیارد دلار دیگر افت کند. بنابراین مشکل اصلی، تعدیل شدید انتظارات بود که زور اقدامات حمایتی دولت و سازمان بورس به این مشکل نرسید. البته دستور رئیس جمهور برای کاهش نرخ دلار برای تحویل کار به دولت بعدی بسیار اثرگذار بود و این اقدام غیرمنطقی بازار را نابود کرد چرا که تورم ریالی رکورد می‌زد و از آن طرف تقویت ریال انجام شد.

قلی پور در خصوص سیاست‌های ضد بورسی بانک مرکزی گفت: کاهش دستوری نرخ ارزها توسط بانک مرکزی، سیاستی کاملا ضد بورس بود چرا که بانک مرکزی افزایش نرخ بهره بین بانکی و انتشار اوراق بدهی با بازدهی تا سرسید بالای ۲۰ درصد را پیگیری کرد و در این مدت تلاش بورسی‌ها گرفتن سرعت کاهش قیمت‌ها با ابزار‌هایی مثل کنترل دامنه نوسان، حجم مبنا، اجبار بازارگردانی، ممانعت از فروش حقوقی و غیره بود. ولی امید می‌رود با ثبات در متغیر‌های کلان اقتصادی و تزریق منابع جدید از محل‌های مختلف دیده شده در بسته جدید دولت و بورس، کم کم وضعیت بازار بهبود یابد.

شما هم میتوانید مانند این اعضای ویژه از از هوش مصنوعی لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر تحلیلگر بورس اطلاعات بیشتر تحلیلگر ارز دیجیتال
 • صدیقه محمدیان

  تاریخ عضویت: 2 روز قبل

  باسلام وضمن خسته نباشیدبابت تمامی زحمتهاتون..این برنامه بی نظیره....انشالله بتونم بااستفاده ازاین ربات سودخوبی کسب کنم😊😊😊😊

  2 روز قبل

 • مهدی‌ پورفاضل‌

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  واقعا تشکر از تیم و گروهتون. به بهترین شکل ممکن علمو در اختیار قرار دادید. اونقد کار تیمتون خوبه که هر لحظه علاقمند تر میشم به تحلیل. و حیف که توی این چند ماه بدون تحلیل و توجه به اندیکاتور ها اقدام به خرید میکردیم. انشالله که ضرر ها جبران بشه. خواستم یه تشکری بکنم. و به خیلی از دوستان هم معرفی کردم سایتتونو. فقط یچیز کمه توی این طراحی. نوتیفیکیشن برای ورود و خروج سهمی که انتخاب میشه توی پرتفوی. ای کاش امکان این موضوع بود. و یه چیز دیگ هم یه فیلتر مجزا که ترکیب چند تا اندیکاتور سهمو توی موقعیت خرید قرار بده. بازم سپاس.🙏🙏

  1 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر دوستان عزیز پیشنهاد و تقاضایی داشتم براتون اولا بابت ربات بسیار ممنون بسیار عالی هست و اگه امکان داشته باشه که جفت ارز های فارکس رو هم اگه ساپورت کنید فوق العاده میشه سپاس از زحمات شما

  1 ماه قبل

 • afshin matinpour

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ٔ شب به خیر با سپاس فراوان از زحمات گروه متخصص و با دانش سهام بین و سپاس ویژه از فیلمهای آموزشی رمز ارزها خواهشمندم در صورت امکان ترتیبی اتخاذ نمایید تا اکانت (پرتفوی من) نیز در قسمت تحلیلگر ارزهای دیجیتال ایجاد گردد. مجددا از تلاش و زحمات تمامی دوستان واعضای گرانقدر در سایت بسیار محبوب (سهام بین ) صمیمانه سپاسگرارم . تندرست و پاینده باشید......متین پور

  1 ماه قبل

 • Majid Mohamadi

  تاریخ عضویت: 11 ماه قبل

  سلام خدمت جناب محمدی عزیز اپدیت سایت و تحلیلگر بورس تهران خیلی خوب انجام شد و یکسری کمبود هایی که تحلیلگر داشت بخوبی رفع شد میتونم ۴-۵ مورد رو براتون نام ببرم و بابتش هم ازتون تشکر میکنم فقط اینکه قسمت object tree حذف شده و اگر بخوایم اندیکاتوری رو محو کنیم و سپس بیاریمش امکانش وجود نداره میخواستم ببینم این قسمت(object tree) رو اضافی نمیکنید؟ 🌺بازم ازتون ممنونم 🌺

  2 ماه قبل

 • امین فرج مشائی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و احترام، امروز عضویت ویژه را گرفتم و واقعاً خداقوت و دست مریزاد بابت زحماتی که می کشید

  2 ماه قبل

 • محمد جواد رجائی

  تاریخ عضویت: 3 ماه قبل

  سلام و درود خدا بر شما داداش عزیز و ارجمندم خداوند به عزت ماه مبارک رمضان تمام گذشته گانت را مورد بخشش ویژه خودش قرار دهد و شما را همیشه بیش از پیش موفق و مأید بگرداند با این درسهای زیبائی که دادید واقعا خیلی جالب و سود مند بود هر مقدار مبلغی را که در خواست عضویت کنید نوش جان شما و برای شما با خیر و برکت باشد انشاء الله اگر فرصت دهید تا یک هفته دگر این درس ها را خوب بخوانم بعد برای عضویت بعدی در خدمت شما هستم از لطف و محبت شما ممنون هستم

  3 ماه قبل

 • مسعود کاظمی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  آقای امین محمدی عزیز خسته نباشید با اون صدای دلنشینت ممنون ازت که به فکر هموطن های خودت هستی

  3 ماه قبل

 • محمد طاهرپور

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر بابت سایت خوبتون میخواستم بگم اگه ممکنه تحلیلگر جفت ارزهای فارکس رو هم بسازید ممنون .

  3 ماه قبل

 • نعمت الله زنگنه

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  ممنونم درود برشما واعضای کانالتون من تقریبا دوساله با کانالتون کار میکنم عالی بوده

  3 ماه قبل

 • مهدی صدری

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  سلام.ممنون.قسمت ارز دیجیتال هم خیلی خوبه ولی هم راهنما و یه مقددر امکانات بیشتر مثل واچ لیست بورس ایران میخواد.بازم ممنون از پاسخ دهیتون

  3 ماه قبل

 • یاسر کسائی نسب

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام وعرض ادب. باتشکر از سایت بسیار خوبتان وضمن تشکر از به راه انداختن قسمت ارزهای دیجیتال اگر امکان دارد ویدیوهای آموزشی تخصصی ارزهای دیجیتال را اضافه کنید . باتشکر فراوان .

  3 ماه قبل

 • هادی نصیرزاده

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام روز بخیر انشالله همیشه موفق و پیروز باشید بابت ربات تحلیلگرتون بی نهایت سپاس بسیار عالی و تخصصی برای تریدرها هست و چند روزی هست که با این ربات آشنا شدم خیلی عالی جواب میده برای همکارانم هم معرفی کردم انشالله همیشه پر بار و پر رزق روزی باشید

  3 ماه قبل

 • احسان کوشافر

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما. همیشه برای من سوال بود که چرا وارد این حوزه تا حالا نشدید درحالیکه این یک فرست طلاییه و منتظر چنین روزی بودم با توجه به تیم قدرتمندتون دور از انتظار هم نبود به هر حال به شما و خودم تبریک میگم و منتظر هرچه بهتر شدن ابزارها و امکانات این نرم افزار شما هستیم به امید موفقیت هرچه بیشتر شما.

  3 ماه قبل

 • شهاب شهیدی

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با عرض سلام و تبریک اغاز سال نو......نتوانستم از این همه خدماتی که در اختیار ما گذاشتید ....تشکر نکنم ....اضافه شدن تحلیل ارزهای دیجیتال و......لتفن در مورد افزودن تحلیل جفت ارزها و بازار بین الملل هم اگر فکری بکنید ...من فکر نمی کنم در سایت های ایرانی بتوانید رقیبی پیدا کنید بخصوص که همین حالا هم بسیار از سایت های دیگر ........!.....امیدوارم که سال نو را با موفقیت و پیروزی ...و البته اول از هر چیز سلامتی ...اغاز کرده باشید ........برای همکاران این مجموعه ارزوی بهروزی و موفقیت فراوان دارم ....

  3 ماه قبل

 • مرتضی فاضلی

  تاریخ عضویت: 10 ماه قبل

  بابت ایده فوق العاده عاقلانه ،هوشمندانه و مفید، تحلیل بنیادی سایتتون بهتون تبریک میگم و به به عنوان یک کاربر سایت به این بخش رتبه 1 رو میدم چون همین بخش به تنهایی میتونه برای کمک به کاربران سایت به اندازه همه بخشهاش مفید باشه . امیدوارم آیتمهای مورد بررس هر نماد رو در این بخش بزودی کاملتر و با عدد و رقم عنوان بفرمایید . متشکرم

  4 ماه قبل

 • عباس زرین

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  سلام ارادتمند بسیار متشکر از روند پیشرفت سایت بسیار عالی

  4 ماه قبل

 • عباس پهلوانلو

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام بخش جدید تحلیل بنیادی خیلی عالی هست و کمک بسیار زیادی میکنه تو انتخاب سهم قوی وباعث میشه سهمای ضعیف وبنیاد ضعیف رو خرید نکنیم خسته نباشید میگم به همه تیم سهام بین که همواره در تلاش برای افزایش و ارتقا تحلیل می باشند فقط امیدوارم طبق روال قبل بخش معرفی سهم های بلند مدت و بنیادی هم مجددفعال شه وبتونیم از سهمهای معرفی شده برای بلند مدت هم که معرفی میکنید استفاده کنیم

  5 ماه قبل

 • حسن صبحدل

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  با سلام و خسته نباشد و اظهار رضایت کامل از برنامه فوق العاده سهام بین میخواستم اگه ممکنه لطف کنین نمودار تحیل شاخص هر صنعت و شاخص کل بورس و فرابورس و نیز شاخص هم وزن رو هم در برنامه بگنجونید- ممنونم

  5 ماه قبل

 • کیانوش کهوری نژادبندری

  تاریخ عضویت: 1 سال پیش

  باسلام و تشکر از شما در خصوص قسمت تحلیلگر بنیادی عالی واقعا ممنونم به نوبه خودم از شما دست اند کاران عزیز سهام بین کمال تشکر را دارم به امید تندرستی همگی شما پیروز باشید

  5 ماه قبل

اشتراک ویژه 1 ماهه

۱۸۹٬۰۰۰ ۲۷% ۱۳۹٬۰۰۰ تومان
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
کلیک کن و جز اعضای ویژه شو
به من اطلاع بده!
با کلیک بر روی "Allow" از پیام های سایت مطلع شوید.